#1 2009-08-08 19:23:05

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Keramzyt.

Keramzyt,co to takiego. Miałby może ktoś ochotę i czas przede wszystkim pogrzebać w necie i znaleźć trochę wiadomości na ten temat? Jakie ma właściwości zastosowany w filtrach? A może ktoś to stosuje?


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#2 2009-08-09 12:21:07

 przygrze

Administrator

9270437
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 280
Punktów :   
Imię: Grzegorz

Re: Keramzyt.

Keramzyt to mocno porowata wypalana glinka. Został zaadoptowany przez akwarystów ze względu na ogromną powierzchnię, na której osiadają się zarówno bakterie nitryfikacyjne(tlenowe), jak też bakterie denitryfikacyjne(beztlenowe).
Stosowałem go w moim filtrze robionym z rury i sprawował się znakomicie przez kilka lat. Co prawda, kiedy w końcu otworzyłem ten filtr, to grudki były już dużo mniej porowate, ale i tak według mnie stanowiły jeszcze doskonałe podłoże dla pożytecznych bakterii.
Przed użyciem należy go dokładnie opłukać, gdyż inaczej mocno się pyli i niepotrzebnie narobi bałaganu w akwarium. Dobrze też jest go zalać wrzątkiem, bo to nie jest typowy wkład filtracyjny, więc tym bardziej trzeba go oczyścić.
Jest idealny do filtrów kubełkowych, jak też i do sumpów.


Uwielbiam ryby i to nie tylko te smażone

Offline

 

#3 2009-08-09 19:09:38

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: Keramzyt.

Gdzieś słyszałem o tym że keramzyt zbija TWO i TWW? Prawda to?


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#4 2009-08-09 19:22:24

 przygrze

Administrator

9270437
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 280
Punktów :   
Imię: Grzegorz

Re: Keramzyt.

Jak dla mnie wydaje się to mało prawdopodobne. Pierwsze słyszę o tym, ale może i faktycznie potrafi coś tam zbić na twardościach, tylko nie bardzo wiem jak to możliwe. Może komuś pomyliło się TwO i TwW z NO3 i NO2 i potem już ta plotka zaczęła żyć własnym życiem i stąd opinia o cudownych właściwościach keramzytu


Uwielbiam ryby i to nie tylko te smażone

Offline

 

#5 2009-08-09 20:11:59

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: Keramzyt.

A co by było lepsze?
keramzyt
biobale
ceramika
czy może inny wkład do osiedlania się bakterii?


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#6 2009-08-09 20:30:28

 przygrze

Administrator

9270437
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 280
Punktów :   
Imię: Grzegorz

Re: Keramzyt.

Osobiście uważam, że najlepiej jest wtedy, kiedy mamy różne rodzaje wkładów. Dzięki temu stwarzamy lepsze warunki różnym szczepom bakterii. Tak więc wszystkiego po trochę i będzie O.K. Ważna też jest kolejność umieszczania wkładów w filtrze. W moich filtrach (Tetra EX700) mam, patrząc od dołu:
- w pierwszej komorze bardzo drobna ceramika, która ma za zadanie zatrzymanie największych osadów
- w drugiej komorze 2 sztuki gąbki
- trzecia komora to do połowy gruba ceramika i gąbka
- ostatnia górna komora to biobale i gąbka
Tak mam w jednym filtrze, w drugim mam prawie to samo z wyjątkiem ostatniego górnego wkładu, gdzie zamiast biobali mam węgiel aktywowany pomieszany z zeolitem i na to gąbka.
Keramzytu już nie używam, co nie znaczy, że neguję jego stosowanie. Po prostu miałem na tyle oryginalnych wkładów, że go nie zastosowałem.


Uwielbiam ryby i to nie tylko te smażone

Offline

 

#7 2009-08-09 21:27:37

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: Keramzyt.

Czyli oryginalne wkłady są lepsze?


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#8 2009-08-09 21:49:49

 przygrze

Administrator

9270437
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 280
Punktów :   
Imię: Grzegorz

Re: Keramzyt.

Hmm, po prostu były, więc nie było potrzeby aby stosować keramzyt. Faktycznie poza drobną ceramiką, którą kiedyś udało mi się kupić naprawdę tanio, wszystkie pozostałe wkłady są oryginalne. Gdyby jednak nie było od razu wkładów, to pewnie z racji ceny zdecydowałbym się na keramzyt, przynajmniej w połowie ilości potrzebnej do zalania filtrów.


Uwielbiam ryby i to nie tylko te smażone

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://www.floribras.pl/ mapuska moktotów