#1 2009-10-14 16:42:34

 przygrze

Administrator

9270437
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-07-15
Posty: 280
Punktów :   
Imię: Grzegorz

Kiryśnik czarnoplamy

Kiedyś z ciekawości rozmnożyłem tę rybę i jedno muszę stwierdzić. Samiec broni ikry, jak mało która ryba. Zauważyłem w akwarium ogólnym, że na liściu żabienicy została złożona ikra, więc chciałem ten liść uciąć i przenieść do małego akwarium razem z tym samcem. Zabrałem się więc do roboty i ... samiec mnie atakował bez żadnego pardonu. Gdy mi się udało w końcu przenieść ikrę i samca do małego akwarium, to kiedy tylko podchodziłem, aby coś mu rzucić do jedzenia, to on od razu próbował mnie straszyć
Ogólnie fajna ryba, ale jak dla mnie za duży brudas, bo praktycznie cały czas przekopuje dno i przez to unosi się warstwa mułu.


Uwielbiam ryby i to nie tylko te smażone

Offline

 

#2 2009-10-14 20:47:48

 piotro82

zaawansowany

Zarejestrowany: 2009-06-09
Posty: 266
Punktów :   
Imię: Piotrek

Re: Kiryśnik czarnoplamy

a to moj jakis spokojny nie kopie tylko wszystko wsysa jak odkurzacz


Zachowujemy się tak, jakby naszymi głównymi potrzebami były wygoda i luksus, podczas gdy do szczęścia potrzebujemy pasji, której się z entuzjazmem poświęcamy.

Offline

 

#3 2010-03-27 18:51:50

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: Kiryśnik czarnoplamy

piotro82 napisał:

http://images46.fotosik.pl/213/890bf453a00d9397med.jpg


Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina
Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie
Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość
Do ok. 19 cm.

Odżywianie
Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura
21 – 24 C.

Warunki hodowlane
W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie
W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs usuwanie adblue case ciechocinek hotel spa