#1 2009-06-01 19:55:05

 frytas

Administrator

548103
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 386
Punktów :   
Imię: Bartek

żółw

jak to jest z tymi żółwiami wodno-lądowymi? można je trzymać z rybami czy nie? jakie duże rosną? z góry dzięki za odpowiedż

Offline

 

#2 2009-06-01 19:59:07

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: żółw

Zależy jakie duże rybki. Ale raczej nikt nie poleca tego typu krzyżówek. Z prostej przyczyny,inne wymagania wody,rybki mogą zostać skonsumowane i żółw potrzebuje wyjść na ląd od czasu do czasu. W każdym bądź razie ja takiego akwarium nie widziałem. Nie dodałem jeszcze że mogą mieć różne choroby.

Ostatnio edytowany przez Piotrek (2009-06-01 20:00:04)


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#3 2009-06-01 20:00:57

 frytas

Administrator

548103
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 386
Punktów :   
Imię: Bartek

Re: żółw

czyli całkowicie odradzasz?

Offline

 

#4 2009-06-01 20:09:44

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: żółw

Jeśli kogoś stać to może taki eksperyment zrobić. Sam kiedyś miałem 100 ryb w 40L i nie przyszło mi na myśl że ryby się męczą. Ale to było 15 lat temu.


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#5 2009-06-01 20:18:14

 frytas

Administrator

548103
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 386
Punktów :   
Imię: Bartek

Re: żółw

o kurcze to one chyba były do ścian po przygniatane jakie miałeś ryby?

Offline

 

#6 2009-06-01 20:22:22

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: żółw

Mix. Jakie mi się podobały. Mieczyki gupiki,molinezje,guraminy, zbrojniki niebieskie,skalary,welonki,brzanki i inne. Prawdziwy mix.


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#7 2009-06-01 20:24:12

 frytas

Administrator

548103
Zarejestrowany: 2009-03-20
Posty: 386
Punktów :   
Imię: Bartek

Re: żółw

dobrze że już wiesz ze ryby potrzebują miejsca i to zmieniłeś

Offline

 

#8 2009-06-01 20:30:19

 Piotrek

expert

Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-29
Posty: 739
Punktów :   
Imię: Piotrek
WWW

Re: żółw

Ciągle się uczę. Dużo mi brakuje choc akwa mam od dziecka. Ale nie róbmy tu OT

Ostatnio edytowany przez Piotrek (2009-06-01 20:30:48)


Piotrek
Symphysodon discus to jest to

Offline

 

#9 2009-06-01 20:44:01

 Ewcia88

miłośnik

5814589
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-30
Posty: 39
Punktów :   
Imię: Ewa

Re: żółw

Poczytałam trochę i sama się poduczyłam a teraz  podzielę się  z wami tym co się dowiedziałam  o żółwikach

Ostatnio edytowany przez Ewcia88 (2009-06-05 12:45:08)

Offline

 

#10 2009-06-05 12:17:33

 Ewcia88

miłośnik

5814589
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-30
Posty: 39
Punktów :   
Imię: Ewa

Re: żółw

Coś na temat  żółwia wodno -lądowego :

- Jak duży urośnie żółw czerwonolicy/żółtolicy?

Samice są większe i osiągają nawet do 30 cm długości. Samce mniej, ale również sporo, tak ok. 25 cm długości.Terrarium musi być spore.

- Jakie wymiary ma mieć terrarium?

Jak największe!!!  Przynajmniej 1metr długości, 0,5m szerokości, 0,5m wysokości dla 1 żółwia!!!!

- jaką wodę mają mieć żółwie?

Temperatura zależy od gatunku. Dla czerwonolicych i żółtolicych żółwi temp wody ok. 24-26 stopni jest najlepsza. Najlepsza jest woda odstana, nie prosto z kranu. NIE WOLNO używać żadnych uzdatniaczy do wody!!!!! (takich jakie stosuje się w akwarium z rybami!!!) mogą zaszkodzić żółwiowi!!!!! NIE WOLNO trzymać żółwia słodkowodnego (a takie są czerwonolice i żółtolice) w wodzie słonej!!!!!! NIE dodajemy soli do wody!!!! To idiotyczny mit że słona woda poprawia kondycję zwierzęcia!!! (słodkowodnego!!!). Poza tym – na jednego osobnika wysokość wody przynajmniej większa od długości karapaksu (skorupy) żółwia. Jeśli będzie mniejsza, żółw który wpadnie do wody „na plecy” nie będzie mógł odwrócić się i utonie! Do tego: woda koniecznie CZYSTA, taka jak w kranie! Ma być przezroczysta, idealnie bez zapachu! Konieczny jest filtr.

- Czy żółw może żyć bez wody?

Żółw lądowy tak. Wodno-lądowy NIE!!!!   Ani żółtolicy ani czerwonolicy! I te wszystkie które są trzymane na podłodze i tylko czasem moczone w misce mają chore stawy, są po przeziębiane od przeciągów na podłodze, mają zapalenie spojówek od kurzu, skóra im wysycha i się łuszczy.

jak długo żyje żółw czerwonolicy/żółtolicy?

To tak jakby spytać: ile żyje człowiek?  myśli Jedni 20 lat, inni 120. Oczywiście każdy podaje inne dane, podobnie jest u żółwi. Dla wspomnianych gatunków przedział to ok 40-75 lat. Tutaj http://www.pondturtle.com/lturtle.html#Trachemys podane jest ile przeżyły osobniki danego gatunku w niewoli. Trachemys scripta elegans – żółw czerwonolicy, Trachemys scripta troosti – żółtolicy.


- czy skorupę żółwia czyścimy?

NIE!!!!  Czym niby ma się ubrudzić w akwaterrarium??? Jak już to glonami. Można je delikatnie wyszorować szczoteczką do zębów, ale one naprawdę żółwia nie zabiją. Nie myjemy żółwia mydłem ani ŻADNYM innym środkiem chemicznym, tylko czystą wodą!

Offline

 

#11 2009-06-05 12:30:55

 Ewcia88

miłośnik

5814589
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-30
Posty: 39
Punktów :   
Imię: Ewa

Re: żółw

czy żółw może mieszkać z rybkami?



Żółw i rybki to z reguły złe połączenie bo oczywiście ryby to podstawowy POKARM żółwi wodno-lądowych, i wiadomo do czego służy pokarm...   wszystko zależy od wielkości żółwia – jeśli to malutki żółwik, ryby jego wielkości lub większe powinny przetrwać w jego towarzystwie (lub. Np. Danio, neonki – małe, zwinne rybki, albo gurami – większe ryby), ale pytanie czy żółwik nie będzie się bał dużych ryb. No i ryby potrzebują natleniania wody, poza tym dodatkowo brudzą do wody którą żółw i tak wystarczająco mocno sam zapaskudza. Duże żółwie zjedzą praktycznie każdą rybę prędzej czy później. Czasem polecane są glonojady lub karasie – to duże, dość agresywne ryby które niektóre duże żółwie tolerują. Prawda jest jednak taka – ryba + żółw = obiad dla żółwia. Jeśli ryba będzie za duża do zjedzenia zostanie pogryziona i okaleczona, a ryby to też żywe stworzenia.



Jeśli pytasz czy żółw może mieszkać w akwarium gdzie dotąd mieszkały tylko ryby – stanowczo NIE!!!!!!!!!  Żółw to bardzo wymagający gad, potrzebuje też suchej wyspy (!!!) i lampy UV, poza tym bardzo szybko zmasakruje wszelkie rośliny i ryby.

Offline

 

#12 2009-06-05 12:38:29

 Ewcia88

miłośnik

5814589
Skąd: Głogów
Zarejestrowany: 2009-05-30
Posty: 39
Punktów :   
Imię: Ewa

Re: żółw

Jeśli chodzi o koszty:
Żółwie lądowe (najpopularniejsze gatunki):

- zakup żółwia (legalny): koszt ok. 250-600 zł w zależności od gatunku, wieku i sklepu/giełdy.

- terrarium: wykonane we własnym zakresie z płyty OSB, kubatura 300-400 litrów: koszt ok. 100-150 zł w zależności od grubości płyty i zastosowania ewentualnych szklanych/aluminiowych dodatków

- wyposażenie: świetlówka UVB + żarówka grzewcza: łączny koszt ok. 100 zł w zalezności od wielkości terrarium i zastosowanego rodzaju świetlówek (kompakt/liniowa)

- bieżące utrzymanie: łatwy do step do darmowego pokarmu w sezonie (rosliny polne), symboliczne wydatki żywieniowe poza sezonem, niewielkie zużycie energii elektrycznej w terrarium.

Żółwie wodne (najpopularniejsze gatunki):

- zakup żółwia: młody osobnik to koszt ok 30-50 zł głownie w zalezności od miejsca zakupu, dorosły do dostania za darmo z ogłoszenia

- akwaterrarium: szklane akwarium 300 l (120x50x50 cm) to koszt ok. 290 zł, do tego ew. szafka akwariowa na wymiar koszt ok. 150-300 zł (gotowa).

- wyposażenie:
filtracja koszt ok 200-600 zł - w zalezności od ilości wody oraz wielkości/liczby żółwi;
ogrzewanie wody koszt ok 50-200 zł - w zalezności od ilości wody;
oświetlenie zwykłe lub UVB + żarówka grzewcza koszt łączny ok: 30-150 zł - w zależności od ilości/mocy/rodzaju zastosowanych świetlówek;
utrzymanie czystości bakteriologicznej wody koszt ok. 200 zł

- bieżące utrzymanie: całosezonowe wydatki na żywienie w przypadku braku mozliwosci pozyskiwania pokarmu z naturalnych zbiorników wodnych i/lub prowadzenia własnych hodowli karmowych, wyraźnie odczuwalne zwiększenie zużycia energii elektrycznej i wody.

Koszty powyższe można oczywiście zmniejszyć wykonując pewne rzeczy samodzielnie (szafki/stojaki, filtry, belki oświetleniowe, pokrywy), ale w przeciwieństwie do terrariów lądowych wiąże się to już z pewnym ryzykiem (możliwość pęknięcia szafki pod ciężarem zbiornika, przeciek filtra itd.), które nie każdy będzie chciał podjąć.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://4prestige.pl/ masaż Ciechocinek